ESG \

ANALIZA PODWÓJNEJ ISTOTNOŚCI I RAPORTOWANIE ZGODNE Z CSRD

Celem Dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) jest ustanowienie jednolitych Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainability Reporting Standards – ESRS) a przez to podniesienie jakości sprawozdawczości, porównywalności danych i wiarygodności ujawnień.

Raportowane dane niefinansowe podlegać będą audytowi a za uchybienia w tym zakresie członkom zarządów grozić będą te same konsekwencje, co w przypadku danych finansowych. Współpraca z doświadczonym zespołem doradców ogranicza ryzyka oraz buduje kompetencje wewnątrz firmy.

Kogo obejmuje raportowanie zgodne z CSRD?

W 2025 roku swoje raporty zaprezentują największe podmioty, których średnie roczne zatrudnienie przekracza 500 pracowników i są jednostkami interesu publicznego. Już w 2025 roku obowiązek sprawozdawczy (raporty publikowane w 2026 r.) obejmie firmy spełniające dwa z trzech kryteriów: zatrudnianie 250 osób lub więcej, 50 mln euro przychodu netto lub suma aktywów przekraczająca 25 mln Euro. W kolejnych latach zmiany kryteriów spowodują włączanie do nowych obowiązków coraz mniejsze podmioty.

Posiadamy unikatowe doświadczenie w przygotowywaniu spółek do nowego standardu ujawnień. Pracujemy zarówno z największymi przedsiębiorstwami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych jak i mniejszymi firmami, które z wyprzedzeniem podjęły decyzję o wdrażaniu wiedzy i procesów wewnątrz organizacji.

Mieliśmy okazję weryfikować nasze podejście do realizacji tego typu projektów z największymi firmami audytorskimi.

Analiza podwójnej istotności

Wdrożenie raportowania zgodnego z CSRD to złożony proces, którego efekt w dużej mierze zależy od jakości pierwszego, kluczowego etapu – analizy podwójnej istotności. W jego ramach dokonywana jest dogłębna analiza wszystkich kluczowych aspektów działalności firmy – modelu biznesowego, łańcucha wartości i – co istotne – oddziaływania z otoczeniem. Identyfikowane są również potencjalne ryzyka i możliwości.

IRO = impact (oddziaływanie) + risks (ryzyka) + opportunities (możliwości).

Wymienione zadania realizowane są przez nasz zespół na podstawie materiałów dostarczonych przez klienta oraz w oparciu w wnioski ze spotkań i warsztatów. Efektem analizy podwójnej istotności są – przede wszystkim – lista tematyczna ESRS oraz konspekt sprawozdania.

Proces analizy podwójnej istotności może być punktem zwrotnym w budowaniu dojrzałej organizacji świadomej znaczenia zróżnicowanego rozwoju. Pomaga budować trwałe zespoły ESG wewnątrz firmy, znacząco zwiększa wiedzę na temat ESG i zaangażowanie (także wśród członków zarządów i kluczowych menadżerów) oraz – co bardzo istotne – buduje świadomość ryzyk i możliwości biznesowych towarzyszących niewłaściwemu zdrożeniu podejścia do ESG wewnątrz przedsiębiorstwa.

Analiza podwójnej istotności jest niezbędnym etapem raportowania jednak stanowi róznież punkty wyjścia do:

  • Procesu tworzenia strategii ESG i towarzyszącym jej KPI
  • Procesu uzupełniania polityk i regulacji wewnętrznych
  • Procesu pozyskiwania finansowania w ramach zielonych instrumentów (obligacje, kredyty)

Sprawozdanie dotyczące zrównoważonego rozwoju zgodne z Dyrektywą CSRD i Standardami ESRS

Nasze wsparcie obejmuje cały proces tworzenia sprawozdania – od wspomnianej już analizy podwójnej istotności a na wydaniu raportu w postaci pliku PDF lub raportu online kończąc.

Jedną z naszych głównych przewag rynkowych jest dostęp do narzędzi cyfrowych wspierających zbieranie danych. Dzięki partnerstwom i własnemu Działowi Digital pomagamy automatyzować procesy i dbamy o jakość gromadzonych wskaźników. Na podstawie konspektu przygotowanego w ramach analizy istotności, opracowujemy wartościowe treści pozostające w zgodzie z wytycznymi ale również odpowiadające na potrzeby szerokiej grupy interesariuszy – w tym analityków ESG.