Wstępem do każdego projektu ogniskującego się na dekarbonizacji przedsiębiorstwa jest świadoma decyzja kluczowych osób w spółce. Ich podejście – koncentracja tylko na wymogach formalnych lub dostrzeżenie realnych ryzyk powiązanych ze śladem węglowym – determinuje przebieg całego projektu i korzyści dla spółki. Dlatego w pierwszym etapie każdego tego typu projektu koncentrujemy się na warsztatach, analizach i edukacji angażujących szeroki przekrój kadry menadżerskiej – włączając w to osoby odpowiedzialne za procesy technologiczne.
Zaniechania w zakresie zarządzania śladem węglowym odcinają przedsiębiorstwo od taniego finansowania, obniża pozycję w rankingach i ratingach istotnych dla inwestorów oraz wiąże się z ryzykiem wykluczenia z łańcuchów dostaw kluczowych partnerów biznesowych.
Nasza oferta obejmuje:
- Liczenie śladu węglowego w zakresie 1, 2 i 3
- Szkolenia i wdrażania narzędzi wspierające kalkulację śladu węglowego
- Tworzenie polityk i strategii dekarbonizacyjnych
W pracę z Klientem angażujemy ekspertów z doświadczeniem w doradzaniu zarówno mniejszym podmiotom, jak i dużym, zdywersyfikowanym grupom dysponującym aktywami w Polsce i poza jej granicami. Dysponujemy szeroką paletą narzędzi wspierających agregowanie i obróbkę danych – zarówno autorskich, jak i oferowanych we współpracy z naszymi parterami – spółkami technologicznymi rozwijającymi wyspecjalizowane oprogramowanie. Dajemy naszym Klientom możliwość wyboru metodyki, w tym najpopularniejszego i stosowanego globalnie GHG Protocol. Wynikami naszej pracy są raporty z kalkulacji zawierające opisy procesów oraz dane umożliwiające opracowanie istotnych wskaźników zgodnie z dyrektywą CSRD.
Strategie i polityki dekarbonizacyjne
Kalkulacja śladu węglowego to zaledwie diagnoza i wstęp do złożonego procesu, jakim jest proces dekarbonizacji. Obejmuje on zarówno procesy wewnątrz przedsiębiorstwa jak i w łańcuchu dostaw. Dysponujemy zespołem o kompetencjach inżynieryjnych zdolnym do wskazywania źródeł emisji i rozwiązań technicznych niosących za sobą nie tylko korzyści środowiskowe, ale również ekonomiczne. Analizujemy aktywa naszych klientów, procesy produkcyjne i technologie. Wskazujemy niezbędne kroki w zakresie edukowania dostawców i przygotowywania ich do powiększonego zakresu wymagań. Pomagamy komunikować postępy w dekarbonizacji rynkowi, w tym kluczowym partnerom biznesowym.
LCA i ślad węglowy produktów
Analiza Cyklu Życia Produktu (LCA – Life Cycle Assessment) lub kalkulacja śladu węglowego produktów w coraz większym zakresie wpływają na decyzje partnerów biznesowych takich jak sieci handlowe i odbiorcy komponentów (przemysł motoryzacyjny, maszynowy, etc.). Już wkrótce firmy zaniedbujące monitorowanie śladu środowiskowego swoich wyrobów i usług będą miały poważne problemy z zachowaniem konkurencyjności. Zapewniamy pełną obsługę w zakresie przygotowywania analiz – w odniesieniu do poszczególnych produktów jak i ich typoszeregów. Uwzględniamy źródła pozyskania surowców, produkcję, dystrybucję, użytkowanie oraz utylizację. Wskazujemy obszary, w których zmiany pozytywnie wpływają na osiągane wyniki.